Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicija

Atlikimo meno tradicijos

Žemaičių Kalvarijos kalnų maldos ir giesmės – Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionuose  paplitusi  katalikiška  liaudies pamaldumo praktika, pradžią gavusi Žemaičių Kalvarijoje ir paplitusi po visas Telšių vyskupijos parapijas, giedama bažnyčiose ir namuose per gavėnią ir Didžiąją savaitę, taip pat per šermenis bei kitus mirusiųjų minėjimus.

Tradicijos ištakos siekia 1637–1639 m., kai žemaičių vyskupas Jurgis Tiškevičius Garduose, vėliau pavadintuose Žemaičių Kalvarija, įsteigė 19 stočių, arba 20-ies vietų Kryžiaus kelius, ir jiems apvaikščioti užsakė sukurti maldas bei giesmes. Iš pradžių lokali giedojimo tradicija paplito po visą tuometę Žemaičių vyskupiją. Nors ir naikinta carizmo bei ateizmo ideologijų, ji išliko tikinčiųjų bendruomenėse bei šeimose ir šiandien yra gyva visose Telšių vyskupijos teritorijoje veikiančiose parapijose.

Kalnų  giesmyną-maldyną  sudaro  daugiausia iš lenkų kalbos verstos gavėnios laikui skirtos giesmės, paimtos iš to meto maldynų ir tinkamai tėvų dominikonų pritaikytos. Dvi  baigiamosios  giesmės  sukurtos  specialiai  Žemaičių  Kalvarijai.  Kalnų  giesmės labai  artimos  žemaičių  liaudies  dainoms: panašus jų garsaeilis, giedama lėtai, „plaukiančiai“,  vadyriui  (giesmės  vedančiajam) pritariama dviem ar net trimis balsais. Seniau  kaimuose  tradiciškai  giedodavo  vyrai ir moterys paeiliui, dabar giedama ir atskiromis grupėmis, ir kartu. Be to, Žemaitijos vyskupijos teritorijoje Kalnai dažnai atliekami pramaišiui su pučiamųjų ir liaudies muzikos instrumentų grojimu, atlaidų procesijų metu naudojamas ir būgnas (katilas).

Kalnų  giedojimas  tebėra  suvokiamas  ir vertinamas  ne  tik  kaip  krikščioniškosios kultūros paveldas bei religingumo raiškos būdas, bet ir kaip žemaitiško tapatumo ženklas. Ši tradicija skatina susitelkti ir išlaikyti bendruomeniškumą, o žmogui giedojimas suteikia dvasinės stiprybės ir apvalo sielą – tiek gyvą, tiek iškeliaujančią.

 

Teikėjas – Telšių vyskupija, 2019 m.

Saugotojai – Telšių vyskupijos parapijų gyventojai

Sertifikato Nr. NKPVS-30

Daugiau informacijos:
Įrašo sukūrimo data: 2020-04-09 15:25:20 Paskutinio atnaujinimo data: 2022-09-29 15:07:36
Dalintis
×
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Privatumo ir slapukų politika.