Šyvio šokdinimo tradicija Gražiškiuose

Papročiai, apeigos, šventiniai renginiai

Šyvio šokdinimas – tai Užgavėnių karnavalą primenanti tarpušvenčio apeiga, rašytiniuose šaltiniuose minima nuo XVIII a. Galimai iš Prūsijos atkeliavusi tradicija iki šių dienų švenčiama Gražiškių miestelyje, Vilkaviškio rajone – čia paprotys perduodamas iš kartos į kartą.

Pagrindinį apeigos personažą – šyvį – įkūnija raitelio rūbais ir prie juosmens tvirtinamo šyvo (balto) arklio kauke pasidabinęs žmogus. Lydimas gausaus persirengėlių būrio jis lankosi namų kiemuose, linkėdamas sveikatos, laimės ir derlingų metų. Svitos vadas klausia namų šeimininkų, ar norį pamatyti šyvio šokdinimą. Šiems sutikus, šluočius nušluoja aikštelę, į kurią netrukus atžygiavę kareiviai atiduoda pagarbą šeimininkams, uždainuoja, o vėliau išsirikiuoja jos saugoti. Tuomet suruošiamas išbandymas šyviui – jis turi peršokti per suolą, kėdę ar kitą pakopą ir taip pademonstruoti savo eiklumą. Įspūdingi ir kiti eisenos dalyviai – meška su meškininku, velnias. Vieni personažai gąsdina, grumiasi tarpusavyje, kiti krečia išdaigas, suodžiais ištepa žmonių veidus.

Kasmet vaidinimui intensyviai ruošiamasi – atnaujinamos ar gaminamos kaukės, tvarkomos kareivių uniformos, repetuojama. Kareivius vaidinantys jaunuoliai iš vyresniųjų mokosi „kareivio dainos“, žygiavimo, gerbimo ginklu ir kitų papročio elementų. Svarbiausia – išmanyti vaidmenį, drąsiai ir kūrybingai improvizuoti.

Gražiškių bendruomenė tiki, jog šyvis namams suteikia šviesos ir gėrio, todėl priimti persirengėlius savo namuose ar patiems dalyvauti šyvio šokdintojų grupėje jiems yra garbė. Paprotys yra gražiškiečių pasididžiavimas ir svarbi jų tapatybės dalis – tai liudija ir miestelio herbe pavaizduotas šyvis.

 

Teikėjas – Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus, 2022 m.

Saugotojai – Gražiškių bendruomenė.

Sertifikato Nr. NKPVS-52

Daugiau informacijos:
Įrašo sukūrimo data: 2023-03-30 16:38:14 Paskutinio atnaujinimo data: 2024-01-16 13:32:55
Dalintis
×
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Privatumo ir slapukų politika.