Kuršių marių burvalčių vėtrungių gamyba

Liaudies menas, tradiciniai amatai, ūkinė veikla

Kuršių marių vėtrungės yra unikalios puošybos Kuršių marių žvejų kūrybos reiškinys, turintis ne tik vėjo kryptį nurodančią, estetinę, bet ir, svarbiausia, identifikacinę paskirtį. Marių burvaltes – kurėnus – ženklinti vėtrungėmis pradėta 1844 m. Jas įvedė Prūsijos karalystės žvejybos inspekcija žvejybai kontroliuoti: kad žvejai nepažeidinėtų paskirtų plotų ribų ir kad būtų lengviau kovoti su brakonieriavimu.  Vėtrungių pradininku laikomas vyriausiasis Kuršių marių karališkasis žvejybos inspektorius  (fišmeisteris)  Ernstas  Wilhelmas  Beerbohmas (1786–1865), gyvenęs Muižės dvare netoli Ventės rago.

Vėtrungių pirmtakės buvo skardinės ar medinės plokštės su kaimui priskirtu geometriniu ženklu, nudažytu kontrastingomis spalvomis: Kuršių nerijos kaimų ženklai – juoda ir balta, rytinio kranto – raudona ir balta, pietinio – geltona ir mėlyna. Vėtrungės gale dar tvirtinta raudonos ir baltos spalvos vėliavėlė. Apie 1890 m. žvejai šias lenteles ėmė puošti: priešvėjinę ir viršutinę dalį papildė įmantriais mediniais kiaurapjoviais raižiniais,  puošyboje derinti artimos aplinkos motyvai, alegoriniai religiniai, meilės bei vilties simboliai: švyturys, žvejų namai, laivai, žmonių ir gyvūnų figūros, bažnyčia, kryžius, širdis, inkaras, tekanti saulė.

Vėtrungės  buvo  pastovių  matmenų:  ilgis  –  114–116  cm, neskaitant  vėliavėlės,  aukštis  –  40–45  cm,  rėmo  kartelės gamintos iš ąžuolo arba uosio, kiauraraščiai pjaustiniai – iš gluosnio  ar  alksnio.  Po  Pirmojo  pasaulinio  karo  skiriamoji laivų ženklų paskirtis sumažėjo, tačiau atsirado komercinė paskata kurti ir pjaustyti vėtrunges – jas mielai įsigydavo turistai.

Vėtrunges pamario bendruomenės priima kaip savęs identifikavimo ženklą, dažnai jas vadina vizitine kortele ar mediniu pasu. Vėtrungių gamybos amatas šiuo metu plėtojamas visame  pamario  krašte  šviečiamaisiais  ir  turizmo  tikslais, jos  –  patrauklus,  įsimintinas  kraštą  reprezentuojantis ženklas bei suvenyras. Praeitį ir šiandienos pamariečiams svarbius simbolius įprasminančios vėtrungės dažnai puošia vietinių  gyventojų  namus.  Šiaurinės  Kuršių  nerijos  dalies kaimų vėtrungių ženklus įamžino Neringos herbas.

 

Teikėjas – Neringos savivaldybės administracija, 2019 m.

Saugotojai – aplink Kuršių marias gyvenančios vėtrungių meistrų šeimos, bendruomenės, kultūros, švietimo, verslo įstaigos

Sertifikato Nr. NKPVS-24

 

Daugiau informacijos:
Įrašo sukūrimo data: 2020-04-09 13:36:51 Paskutinio atnaujinimo data: 2024-01-16 14:33:05
Dalintis
×
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Privatumo ir slapukų politika.