Drevinė bitininkystė Varėnos krašte

Liaudies menas, tradiciniai amatai, ūkinė veikla

Drevinė bitininkystė – archajinė bitininkavimo tradicija ir vienas seniausių girios verslų, ilgiausiai išsilaikiusių šilinių dzūkų kaimuose. Užsienio rinkos skatintas, amatas klestėjimo viršūnę pasiekė XVI–XVII a. pirmoje pusėje, XIX a. antroje pusėje juo užsiimta tik miškingame Pietryčių Lietuvos regione, kur dar nebuvo taip sparčiai kertami miškai.

Drevinė bitininkystė buvo praktikuojama viena arba greta sodybinės bitininkystės, drevės buvo perduodamos iš kartos į kartą, o pats amatas, drevėtosios pušys ir bitės laikytos net šventomis.

XX–XXI  a.  sandūroje  Dzūkijos  nacionalinio  parko  direkcijos darbuotojų  dėka  nykstanti  drevinio  bitininkavimo  tradicija buvo perimta iš krašto drevininkų, o 2006 m. Musteikos kaime,  netoli  Čepkelių  raisto,  išsiskiriančio  unikalia  gamta, įkurtas  bitynas,  kuriame  įrengiamos  tinkamos  drevės,  bitininkaujama tradiciniais būdais bei įrankiais, prisitaikant prie bičių biologinio ciklo. Pavasarį išvalomos drevės, vasarą, suaktyvėjus spiečiams, bitės nuolat stebimos, išsispietusios susemiamos ir apgyvendinamos laisvose drevėse ar kelminiuose aviliuose. Medų bitės suneša iš taršos nepaliestų Čepkelių raisto ir Musteikos kaimo apylinkių augalų. Iš vienos drevės paprastai gaunama 2–3 kg medaus, dalis korių paliekama bitėms. Medus ypatingas tuo, kad jis trinamas kartu su visais koriais, žiedadulkėmis, bičių duonele ir pikiu, jo ir kaip maisto, ir kaip vaisto galima skanauti bityne.

Drevinė bitininkystė, kaip tradicinė vertybė, paremta archajišku žmogaus bendravimu su bitėmis. Dažnai bitininkai pasižymi darbštumu –  kaip ir jų bitės, jie yra sąžiningi, ramūs ir ištvermingi žmonės, siekiantys išsaugoti amato autentiškumą,  nesiekiantys  gauti  pelno  iš  medaus.  Ne  veltui  žodis „bičiulis“ kildinamas iš žodžio „bitė“.

Ši tradicija pristatoma vietos bendruomenėms, lankytojams ir profesionaliems bitininkams. Artimiausiai Musteikos kaimo bendruomenei –  Varėnos rajono bitininkų draugijai „Dzūkija“ vertybė yra žinoma ir svarbi, rūpestį kelia išnykimo grėsmė, todėl  dedamos  visos  pastangos  jauniesiems  bitininkams ugdyti.

 

Teikėjas ir saugotojas – Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija, 2019 m.

Sertifikato Nr. NKPVS-23

Daugiau informacijos:
Įrašo sukūrimo data: 2020-04-09 13:21:43 Paskutinio atnaujinimo data: 2024-01-16 14:17:19
Dalintis
×
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Privatumo ir slapukų politika.