„Tramtatulis“ – Šiaurės ir Baltijos šalių gerųjų nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo veiklų portale

Tarptautinis gerosios praktikos pripažinimas

Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkursas „Tramtatulis“ pasirodė interneto svetainėje „Safeguarding Practices“. Ši svetainė – tai platforma, skirta dalytis Šiaurės ir Baltijos šalių patirtimi saugant nematerialųjį kultūros paveldą. Joje atsispindi, kaip regiono šalys įgyvendina UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją. Džiugu, jog greta kitų gerųjų Lietuvos praktikų portale atsidūrė ir sėkminga nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo patirtimi tarptautiniu mastu buvo pripažintas gausią vaikų ir moksleivių bendruomenę suburiantis „Tramtatulis“. Tai jau penktoji Lietuvos praktika, besipuikuojanti greta Pirties akademijos, Delmonų kūrimo užsiėmimų Klaipėdoje, Virtualios šiaudinių sodų galerijos bei Medkopio šventės Bitininkystės muziejuje. 

2001 m. Kauno vaikų ir jaunimo folkloro ansamblių, studijų ir klubų nariai sumanė rengti vaikų ir moksleivių – folkloro atlikėjų – konkursą-festivalį. Remiantis nuostata, kad kolektyviniai pasirodymai apriboja individualių vaikų asmenybių ir gebėjimų raišką, iš pradžių jame dalyvauti kviesti tik solistai. Nuo 2005 m. vaikų ir moksleivių folkloro atlikėjų konkursas „Tramtatulis“ visoje šalyje. Siekiant ne tik išsaugoti atlikėjų individualumą, bet ir atspindėti dainavimo ir muzikavimo tradicijų įvairovę, konkurse gali dalyvauti ir 2–6 asmenų grupės.

Konkursas padeda pastebėti ypatingų dainavimo, muzikavimo ir pasakojimo gebėjimų turinčius vaikus ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir atokiausiose Lietuvos vietovėse. Jis rengiamas kas dvejus metus trimis etapais: vietiniu, regioniniu ir nacionaliniu. Konkurse dalyvauja vaikai ir moksleiviai iš beveik visų savivaldybių – kai kurios jų renginius organizuoja kasmet. Kiekvienas konkursas turi ir tam tikrą temą – skirtingais metais jis buvo buvo skirtas Lietuvos regionų, tautinio kostiumo ir piliakalnių metams paminėti, taip pat pagerbė pripažintus tautosakos ir mitologijos tyrinėtojus bei rinkėjus. Kiekvienais metais rengiama laureatų ir diplomantų šventė bei laureatų koncertas, vykstantis vis kitoje Lietuvos vietoje. Išskirtinis „Tramtatulio“ bruožas – turinio įvairovė. Konkurso metu pristatomi pagrindiniai lietuvių tautosakos žanrai: dainos, sutartinės, tradicinė muzika, atliekama solo įvairiais instrumentais (skudučiais, ragais, daudytėmis, dūdmaišiais, kanklėmis, smuikais, mušamaisiais instrumentais) arba įvairios sudėties ansambliais, taip pat žodinė tautosaka (legendos, mitai, pasakos). Dalyviai atlieka visų regionų, žanrų ir stilių kūrinius. Atlikėjai yra skirtingo amžiaus – tai padeda geriau suprasti vaiko santykio su tradicija specifiką ir atlikėjo individualybės raišką – nuo mažylio iki unikalią savo asmenybę aktyviai kuriančio jaunuolio.

Konkurse dalyvauja ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai, jaunuoliai iki 19 metų, kuriems pasiruošti padeda jų mokytojai: pedagogai, folkloro ansamblių vadovai, šeimos nariai ir kt. Paprastai konkurse dalyvauja apie 1000 dalyvių. Tai vienintelis tokio masto vaikų ir moksleivių konkursas, apimantis dainavimo, muzikavimo ir tarmiško pasakojimo tradicijas, kurio pagrindinis vertinimo kriterijus – visų nematerialaus kultūros paveldo formų stilistikos suvokimas ir perteikimas.

Dalyvaudama konkurse „Tramtatulis“ jaunoji karta skatinama domėtis savo gimtųjų vietovių nematerialiuoju kultūros paveldu, stiprinti ir plėsti savo kultūrinio tapatumo suvokimą, kuris formuoja vaikų, jaunimo ir apskritai visuomenės teigiamą požiūrį į liaudies kultūrą, remiama vaikų ir moksleivių saviraiška ir kūrybiškumas tradicinės kultūros srityje, ugdomi jų meniniai gebėjimai, lavinami būsimieji folkloro ir tarmių puoselėtojai, folkloro atlikėjai (dainininkai, muzikantai ir pasakotojai), folklorinio judėjimo, su juo susijusių renginių dalyviai ir iniciatoriai, į šią veiklą įtraukiant kuo daugiau jaunų žmonių. Šių tikslų siekiama rengiant pasirodymus, įsimintinus koncertus, garso ir vaizdo įrašus, laidas, organizuojant teorinius ir praktinius mokymus vaikams ir mokytojams.

Šiuolaikinėje visuomenėje vieni aktyviausių tradicijų puoselėtojų Lietuvoje yra vaikų ir jaunimo folkloro ansambliai, studijos ir klubai. Dauguma šių bendruomenių narių yra motyvuoti dalyvauti konkurse „Tramtatulis“. Kita dalyvių grupė yra darželinukai ir įvairių mokyklų (muzikos, dailės, pagrindinių, vidurinių mokyklų, gimnazijų) mokiniai – juos rengia mokytojai ir darželių auklėtojai. Pageidaujama, kad konkurso dalyvio pasirodymas atspindėtų atstovaujamą regioną, dainos ir pasakojimai turėtų būti dainuojami ir pasakojami tarmiškai. Ypač skatinama repertuarą atsinešti iš savo šeimos – senelių, prosenelių, prosenelių, giminaičių, taip pat vietovės, kurioje gyvenama, pateikėjų. Kai kurie dalyviai, perkopdami savo amžiaus grupę, patobulina pasakojimo ar dainavimo įgūdžius, kiti kasmet renkasi skirtingus muzikos instrumentus arba groja vis kitos sudėties grupėse. Yra ir tokių, kurie yra įvaldę kelis tradicinius instrumentus ar įvairių rūšių folkloro kūrinius. Tokiems atlikėjams pastebėti įsteigtos dvi naujos nominacijos – „Muzikantų muzikantas“ ir „Geriausias iš geriausių“. Kai kurie dalyviai konkursui ruošiasi patys. Teisėjai išrenka laureatus ir diplomantus penkiose amžiaus grupėse ir skirtinguose liaudies meno žanruose.

Nacionalinio turo laureatai, diplomantai ir jų mokytojai apdovanojami per nuostabų laureatų koncertą, kuris transliuojamas per televiziją arba internetu, galiausiai laureatai įrašomi garso įrašų studijose, išleidžiamos kompaktinės plokštelės. Jas kaip metodinę priemonę naudoja kiti mokytojai ir folkloro ansamblių vadovai. Taip pat visuomenei suteikiama galimybė klausantis įrašų susipažinti su talentingais vaikais, kurie meistriškai ir unikaliai perteikia folklorą. „Tramtatulio“ laureatai kviečiami dalyvauti įvairiuose renginiuose, šventėse, televizijos laidose.

Konkursą organizuoja įvairios švietimo ir kultūros įstaigos, joms talkina nevyriausybinės organizacijos ir savanoriai. Pagrindinis organizatorius – Lietuvos nacionalinis kultūros centras.

Konkurso kontekstas apima ne tik pasirodymus, vaikų mokymą, bet ir mokytojų profesinį tobulėjimą tradicinio dainavimo, muzikavimo ar pasakojimo srityje. Prieš kiekvieną konkursą rengiami regioniniai seminarai „Vaikas kaip folkloro atlikėjas“, kurių metu pristatomi konkurso tikslai, atitinkamo Lietuvos regiono muzikinis folkloras ir žodinė tautosaka, repertuaro šaltiniai, atlikimo stilių ir manierų ypatumai, nagrinėjama ankstesnių konkursų vaizdo ir garso medžiaga. Be to, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionų folkloro kolektyvų vadovai ir pedagogai renkasi į dviejų dienų teorinius ir praktinius folkloro seminarus „Tramtatulio akademijoje“. Praktiniai Akademijos užsiėmimai skirti ir pedagogams, ir vaikams, jų metu pateikiamos įvairios kūrybinės užduotys, pristatomos geriausios praktikos. Pasirengimo konkursui „Tramtatulis“ laikotarpiu kai kurias individualias ar grupines konsultacijas vietos pedagogams gali teikti įvairių folkloro sričių ekspertai ir konsultantai.

Nuotraukų galerija

Įrašo sukūrimo data: 2023-10-12 16:48:46 Paskutinio atnaujinimo data: 2023-10-12 16:49:23
Dalintis
×
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Privatumo ir slapukų politika.