Patvirtinti planai sutartinių ir kryždirbystės tradicijoms išsaugoti
Sutartinių ir kryždirbystės tradicijų išsaugojimas
Kultūros ministerija patvirtino sutartinių bei kryždirbystės ir kryžių simbolikos tradicijų išsaugojimo veiksmų planus. Jie būtini užtikrinti šių Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių, įtrauktų į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, tęstinumą ir sklaidą.
Abiejų vertybių išsaugojimo veiksmų planai buvo parengti pagal UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijoje nurodytą vertybių išsaugojimo apibrėžimą, apimantį keturias veiklų kryptis: vertybės raiškos formų nustatymą, dokumentavimą ir mokslinius tyrimus; turtinimą, perdavimą ir įvairių aspektų atgaivinimą; išsaugojimą, apsaugą ir populiarinimą; propagavimą ir perdavimą per formalųjį ir neformalųjį švietimą.
Planams parengti Lietuvos nacionaliniame kultūros centre buvo organizuoti susitikimai su kryždirbiais, taip pat sutartinių giedotojomis ir atlikėjais. Įvairių planuose numatytų sutartinių ir kryždirbystės tradicijoms išsaugoti skirtų veiksmų imsis šios institucijos: Kultūros, Švietimo, mokslo ir sporto, Žemės ūkio ministerijos, Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas, Etninės kultūros globos taryba, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Klaipėdos universitetas, Vilniaus etninės kultūros centras, Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjunga, Lietuvos tautodailininkų sąjunga ir Žemės ūkio agentūra prie Žemės ūkio ministerijos.
Su sutartinių išsaugojimo planu galite susipažinti čia, su kryždirbystės – čia.
Fotokoliažas iš Lietuvos kaimo turizmo asociacijos ir Vėtrės Antanavičiūtės / Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos nuotraukų
Tekstą parengė Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.