2022 m. Sąvado seminaras

Lapkričio 16–17 d. Birštone vyko

Lapkričio 16–17 d. Birštone vyko didysis kasmetinis Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado specialistų savivaldybėse susitikimas – seminaras „Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas: kūrimas ir plėtra“. Džiaugiamės, kad prie specialistų prisijungė ir nuo šiol tiesiogiai už nematerialų paveldą atsakingi Lietuvos saugomų teritorijų kultūrologai.

Susibūrimas prasidėjo bendra sutartine, nes lygiai prieš 12 metų šios polifoninės dainos buvo įrašytos į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Su dalyviais pasisveikino ir 2022 m.  veiklas pristatė Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veikloms Vida Šatkauskienė, nematerialaus kultūros paveldo specialistės Loreta Sungailienė ir Skirmantė Ramoškaitė.

Seminare aptarti aktualūs su Sąvadu susiję klausimai – paraiškų ir vertybių būklės ataskaitų teikimas, nematerialaus kultūros paveldo aktualizavimas, vykdomi projektai, kitų metų planai, dėmesys skirtas gyvųjų tradicijų ir socialinio tvarumo aspektams, bendruomenių telkimui, lyderystės pagrindams.

Pranešimus skaitė Milda Valančiauskienė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato kultūros programų koordinatorė, dr. Aida Savicka, Lietuvos kultūros tyrimų instituto Šiuolaikinės Lietuvos kultūros skyriaus mokslo darbuotoja bei Asta Pliaukštienė, VšĮ „Galimybių  plėtra“ vadovė.

Seminaruose kasmet pasidalinama ir vis daugiau sėkmės, gerųjų vertybių išsaugojimo veiklų pavyzdžiais. Šįkart Tomas Gervė, Lietuviškų ristynių federacijos vadovas, pasakojo apie šio sporto įsitvirtinamą nūdienoje, Mindaugas Černiauskas, Merkinės krašto muziejaus direktorius, ir Rita Černiauskienė, Merkinės jaunimo etnokultūros klubo „Kukumbalis“ vadovė, pristatė ypatingą merkiniškių kultūrinį, istorinį ir socialinį kontekstą, įkvepiantį juos imtis iniciatyvos prasmingiems darbams tiek bendruomenei, tiek Lietuvai, apie Palangos Jurgines ir visą tradicinės kultūros puoselėtojų bendruomenę jų užkrečiantį gaivališkumą kalbėjo Zita Baniulaitytė, Palangos kultūros ir jaunimo centro etnografė, drevinės bitininkystės atgimimą ir naujus bičiulius – net 8 bitininkus! – pristatė Lina Žukauskienė, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos direktoriaus pavaduotoja, Lina Vilienė, Panevėžio kraštotyros muziejaus Etninės kultūros skyriaus vedėja, pristatė ir aukštaitiškų juostų įvairovę, per tradicijos kanoną besiskleidžiantį pynėjų individualumą, ir kaip sėkmingai galima burti viso regiono pynėjas parodoms, bendroms veikloms ir dalijimuisi patirtimi. Pranešimais nusikėlus į Mažąją Lietuvą, apžvelgti beveik 10 metų 7 savivaldybių partnerių kuriamo Vėtrungių kelio pasiekimai, jų vardu kalbėjo Vilma Griškevičienė, Šilutės rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus Kultūros poskyrio vedėja, ir šišioniškių tarme prabilusi Indrė Skablauskaitė, Šilutės Hugo Šojaus direktorė. Seminaras simboliškai baigėsi pranešimu apie tradicinių žinių pritaikymą šiandienos vaikų lavinimui, tėvystei – lopšinių ir žaidinimų užsiėmimus  Klaipėdos miesto savivaldybės etninės kultūros centre, kuriuos veda etnomuzikologė, etnokultūros mokytoja Loreta Dargužienė.

Nuoširdžiai dėkojame visiems dalyviams ir pranešėjams

 

 

Įrašo sukūrimo data: 2022-11-23 15:33:13 Paskutinio atnaujinimo data: 2022-11-23 15:49:28
Dalintis
×
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Privatumo ir slapukų politika.