Kupiškėnų vestuvės

Atlikimo meno tradicijos

Tautosaka, papročiais bei išskirtine tarme garsus Kupiškio kraštas nuo seno domino mokslininkus bei kultūros tyrinėtojus. Išskirtinio dėmesio sulaukė kupiškėnų vestuvių papročiai, formavę bendruomenės ir individo požiūrį į santuoką, tarpusavio santykius šeimoje. Jų archajiškumą liudija savitos apeigos: tėvo palaiminimas, jaunosios kelionė į vyro šalį nakčia, nuo pakenkti galinčių jėgų apsigobus baltą drobės maršką, marčios įsiteikimas naujai šeimai ir namų dievybėms, jaunųjų guldymas, prikeltuvės, marčios nuometavimas. Gausiai išliko apeiginių dainų, sutartinių, verkavimų, oracijų, muzikos ir šokių.

Šiuo paveldu remiantis, jau daugiau kaip 80 metų rengiami etnografiniai vaidinimai kupiškėnų tarme. Onos Simonavičiūtės-Glemžienės ir jos dukters Stefanijos Glemžaitės iniciatyva 1933 m. Pyragių kaime suvaidintas pirmasis spektaklis „Kupiškėnų sanobinas vesėlios“, paskatinęs atlikti detalesnius šio krašto vestuvių papročių tyrimus. 1941 m. nutrūkusi tradicija 1966 m. atgaivinta mokytojų Onos Paulauskienės-Čepėnaitės ir Petronėlės Zulonienės-Mažeikaitės iniciatyva. Kupiškio etnografinis liaudies teatras apie 30 metų rodė Povilo Zulono režisuotą spektaklį „Senovinės kupiškėnų vestuvės“. Jo veikėjai buvo artistiški ir meniški žmonės, savo atsiminimus ir patirtį perkėlę į sceną. Apie spektaklį buvo sukurtas filmas (1970 m.) ir įrašytos plokštelės.

Kupiškėnų vestuvių „gyvenimą“ scenoje tęsė Kupiškio kultūros centro folkloro ansamblis „Kupkėmis“, kuris pagal Vandos Rastenytės-Balsienės ir Almos Pustovaitienės-Totorytės sukurtą scenarijų 1999 m. rudenį parodė etnografinį vaidinimą „Vesėlios anoj šaly“. Tai – vestuvių papročiai jaunojo pusėje, kur įvyksta vienas esminių gyvenimo virsmų. Šiame spektaklyje daugiau baltiškos pasaulėžiūros, pirktinių vestuvių elementų, jame skamba sutartinės.

Tęsdami vestuvių etnografinio vaidinimo tradicijas, folkloro ansamblio „Kupkėmis“ žmonės nuolat papildo spektaklį, vadina jį ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Vertybės saugotojai sąmoningai siekia, kad šios tradicijos grįžtų į šiuolaikines vestuves, moko prasmingai jas švęsti, įtraukia jaunimą į senovines apeigas, supažindina poras su vestuvių papročiais ir padeda juos atlikti.

 

Teikėjas ir saugotojas – Folkloro klubas „Kupkėmis“, 2017 m.

Sertifikato Nr. NKPVS-07

 

Vaizdo pristatymas

Daugiau informacijos:
Įrašo sukūrimo data: 2019-08-27 09:54:57 Paskutinio atnaujinimo data: 2022-11-21 14:02:53
Dalintis
×
Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi. Privatumo ir slapukų politika.